רשלנות רפואית בביצוע ברית מילה

הבאתו בברית מילה של הבן הזכר הינו רגע מרגש לכלל המשפחה. מצווה יהודית זו נהוגה במשך דורות, ונחשבת לאחת מאבני היסוד של הדת היהודית. אך יחד עם זאת, בביצוע ברית המילה כרוכים סיכונים רבים אשר עלולים לגרום נזק גופני לרך הנולד. מחקרים רבים קבעו כי לברית המילה אין כל סגולה רפואית, על כן מדובר בניתוח קוסמטי גרידא.

בשל כך חלה על המוהל או הרופא הכירורגי אשר מבצע את המילה לנקוט במשנת זהירות, וליידע את ההורים בסכנות הכרוכות בביצוע המילה. במקרה בו מבצע המילה התרשל בתפקידו , ונגרם לוולד נזק גופני ניתן לתבוע את הגורם המטפל ברשלנות רפואית.

סוגי התביעות המוגשות

באיבר המין הזכרי ישנם מספר רב של כלי דם, על כן כל פעולה כירורגית באזור, כלל שכן ברית מילה, עלולה ליצור מגוון סיבוכים כגון:

 • פגיעה בצינורות השופכה – סיבוך זה הינו הנפוץ ביותר עקב ביצוע המילה. פגיעה מסוג זה מצריכה ביצוע ניתוח כירורגי בתינוק, לרוב לשם הרחבת פתח השופכה אשר ניזוק עקב המילה.
 • דימום בלתי פסוק – כאמור איבר המין מלא בכלי דם, על כן דימום רב באזור עלול לסכן את חייו של התינוק, ובמקרים חמורים ניתן להפסיקו רק על ידי ניתוח כירורגי נוסף.
 • אי הסרה מלאה של עור העורלה – במקרה זה המוהל או הרופא הכירורגי לא הסיר את העורלה במלואה, על כן יש לבצע ניתוח קוסמטי נוסף בכדי לתקן את העוולה.
 • איחוי פגום של העור – במצב שבו העור אנו מתאחה בצורה תקינה עקב ביצוע רשלני של המילה. עקב כך ייתכן כי ייגרם לוולד סיבוב של תשעים מעלות לאיבר מינו.

מלבד סיבוכים מרכזיים אלו, ישנם סיבוכים רבים נוספים אשר ייתכנו עקב ביצוע רשלני של ברית המילה. על כן הסיכון הרב אשר קיים בהליך כירורגי זה.

פנייה לעורך דין מומחה בשל רשלנות רפואית בברית המילה

בעוד ניתוחים כירורגים סטנדרטיים המבוצעים בבתי החולים נעשים מצורך בריאותי, ביצוע המילה הינו אסטטי בלבד. על כן מוטל אחריות רבה על המבצעים לפעול בזהירות יתרה, ולידע את ההורים על הסכנות בביצוע הליך זה, כחלק מחובתם לפעול על פי הסכמה מדעת. במקרה בו נעשה ביצוע רשלני של ברית המילה, ולתינוק נגרם נזק רפואי עקב כך, יש לפנות אך ורק לעורך דין המומחה בתחום. בתביעות בגין רשלנות רפואית ישנם גורמים רבים אשר משפעים על החלטת מענק הפיצויים בשל העוולה שנגמרה. על כן בחירה בעורך דין אשר מכיר תחום זה על בוריו, בעל ניסיון רב בתביעות מסוג זה, הינה מהותית למצוי הדין מול הגרום הרשלני, ולקבלת הפיצויים אשר מגיעים לתובע על פי חוק.

דוגמא לרשלנות רפואית בביצוע ברית מילה

מבחינת החוק, רשאי התובע להגיש את תביעת בגין רשלנות רפואית עד הגיעו של התינוק לגיל עשרים וחמש. לדוגמא תביעתו של נער צעיר, אשר במהלך ברית מילתו התרשל המהול בביצוע המילה. לאחר הברית איבד התינוק כשני שליש מאיבר מינו. בית המשפט פסק לטובות התובע, והעניק לו פיצויים בסך מאות אלפי שקלים, בשל הנכות החמורה אשר נגרמה, עקב הרשלנות הרפואית.

לסיכום

תהליך ברית המילה הינו הניתוח הכירורגי הנפוץ ביותר במדינת ישראל. כיוון שכל תינוק יהודי זכר עובר הליך זה, ישנם מקרים לא מעטים בהם ביצוע המילה נעשה בצורה רשלנית, עד אשר נגרם לתינוק נזק גופני חמור. במקרים מן אלו יש לפנות לעורך דין מומחה בתחום, לקבלת ייעוץ מקצועי לגבי אופן הגשת תביעת בגין רשלנות רפואית, כנגד מבצע המילה הרשלני.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. רבאב

  רק רציתי להדגיש לכותב הכתבה, שמבחינה רפואית
  יש נא תועלת גדולה והיגיינת עתידית לברית מילה -ולמניעת הידבקות. מחלות מין
  גם ביהדות גם באסלאם ברית מילה זה דרוש לכל זכר .

כתיבת תגובה