רשלנות בטיפולים אסתטיים

תחום הטיפולים הקוסמטיים התפתח באופן משמעותי במאה העשרים ואחת, והפך לנורמה בחברה. כיום, ניתוח כירורגי – פלסטי, אשר נועד לשינוי המראה של אברים בגוף, מתבצע באופן שוטף, על ידי מנתחים כירורגיים. אך התוצאה האסטטית איננה עונה תמיד על ציפיות המנותח, ובמקרים מצערים, אף נגרמת נכות אסטטית קשה עקב רשלנות רפואית.

תחום הטיפולים הקוסמטיים הינו מגוון וכולל ניתוחי אף, שאיבות שומן מחלקים שונים בגוף, הגדלת או הקטנת חזה, מילוי שפתיים ושלל ניתוחים קוסמטיים נוספים. הניתוחים הרבים, המבוצעים עקב הביקוש הרב לשדרוג אסטטי, אינם חפים מהיתקלות במקרים שמעורבת בהם רשלנות רפואית אשר פוגמת פיזית ונפשית במטופלים.

סוגי התביעות המוגשות

כיוון שמדובר בניתוחים אשר אינם הכרח רפואי אלא נועדו לטובת שדרוג קוסמטי גרידא, מוטלת על הרופאים המנתחים אחריות רפואית מחמירה הדורשת להציג בפני המנותח את כלל הסיכונים העומדים בפניו כדי שבידי המטופל יהיו כל הנתונים הדרושים לקבלת החלטה לגבי ביצוע הניתוח. לכאורה ניתוחים פלסטיים אינם נחשבים למסוכנים בקרב הציבור, אך תחום זה טומן בחובו מספר סכנות רפואיות עקב טיפול רפואי לקוי כגון:

  • – חוסר סימטריה עקב ניתוח להגדלת או הקטנת החזה.
  • – צלקות בולטות עקב הניתוח הפלסטי.
  • – צלקות במיקום שונה ממה שהובטח על ידי המנתח הפלסטי.
  • – ראייה מטושטשת לאחר טיפול לייזר להסרת משקפיים.
  • – קרחות שיער לאחר טיפול לייזר להסרת שיער.

הגשת תביעה בעזרות עורך דין מומחה

לציבור הרחב אין את הידע הדרוש בכדי להתמודד עם תביעת רשלנות רפואית לבדו. בכדי להגיש תביעה באופן מקצועי על הנפגע לשכור עורך דין בעל ניסיון, אשר מתמחה בנושא רשלנות רפואית בלבד, זאת בשל יכולתו להעריך בפני הנפגע את סיכוי התביעה ואת הסכום האופטימאלי אותו ניתן לבקש עבור הטיפול הלקוי אותו חווה. יתרה מכך, ניתוח כושל אינו מספק לבדו בכדי להוכיח רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, ועל עורך הדין להוכיח כי נגרמה עוולה למטופל בשני מצבים:

  • הסכמה מדעת – על המנתח להעביר למטופל את כלל המידע הדרוש בכדי שיוכל לקבל החלטה מודעת לגבי ביצוע הניתוח. בכדי לנטרל אחריות זו המטופלים מוחתמים על טופס הסכמה אשר מאשר כי הם מודעים לסיכונים הנלווים לביצוע הניתוח. אך חתימה על טופס זה אינה מפחיתה מחובתו של המנתח להציג בפני המטופל אזהרות לגבי הסיבוכים האפשריים במהלך הניתוח, גם אם הם בעלי רמת סיכון נמוכה. על כן חתימה על טופס הסכמה אינה שוללת באופן חד משמעי אפשרות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.
  • נזק עקב רשלנות רפואית – נזק אשר נגרם עקב פעולה רפואית אשר אינה עומדת בפני מבחן "הרופא הסביר". משמע על המנתח לפעול באופן סביר על פי הסטנדרטים הרפואיים המקובלים בהתאם לידע הרפואי הקיים בתחום זה. בכל מקרה בה המנתח הפלסטי חרג ממידה זו, זכאי המטופל להגיש תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית.

דוגמא לרשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים

ניתוחים לשאיבת שומן הופכים לשכיחים ביותר בקרב האוכלוסייה הישראלית, אך ניתוחים מסוג זה אינם חפים מסכנות ממשיות לגוף. לדוגמא: לרוע מזלה של אחת המנותחות עקב שאיבת שומן מירכיה נותרו בגופה צלקות ובליטות עבות אשר השחיתו את גופה ברמה קשה. בית המשפט קבע כי במקרה זה נגרם לתובעת נכות אסטטית עקב טיפול רפואי רשלני ועל כן זכתה המטופלת בפיצויים כספיים.

לסיכום

אומנם ניתוחים פלסטיים אינם נחשבים למסובכים בעולם הרפואה, אך אין הדבר אומר כי לא ניתן להיפגע מכך. במקרה של רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים יש לפנות מיידית לעורך דין מומחה ברשלנות רפואית אשר ייעץ לנפגעים באופן מקצועי לגבי האפשריות העומדות בפניהם בהגשת התביעה.

כתיבת תגובה